Tworzymy warunki o najwyższych standardach do nauki i zabawy. Zapewniamy bogatą ofertę zajęć dodatkowych.
Dbamy o nowoczesne wyposażenie sal. Wprowadzamy innowacyjny program pracy z dzieckiem.
Wdrażamy elementy Plany Daltońskiego, który przynosi długoterminowe efekty.
Dzieci, które wychowywane są w oparciu o wykorzystanie elementów planu daltońskiego wykazują większą inicjatywę, samodzielność, obowiązkowość oraz łatwiej radzą sobie ze szkolną codziennością , zaplanowaniem czasu na naukę i zabawę .
Rodzice dzieci, których edukacja w przeszłości opierała się o elementy planu daltońskiego przyznają, że są one bardziej samodzielne. Dziecko potrafi skupić swoją uwagę na nauce, jest wrażliwe na otaczający go świat oraz bodźce, bardziej kreatywne, systematyzuje swoją pracę.
„Jeżeli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami, to ono może zrobić więcej niż od niego oczekujemy, a wszystko co dziecko potrafi – nauczycielowi zrobić nie wolno” Helen Parkhurst
W swojej pracy wykorzystujemy założenia metody Marii Montessori:
– zachęcamy do samodzielności, nie wyręczamy- ale jesteśmy obok jeśli nas potrzebują zgodnie z zasadą “pomóż mi zrobić to samodzielnie”
– dbamy o porządek, zabawki odkładamy na miejsce (trudno się skupić w chaosie),
– obserwujemy dzieci- by lepiej je poznać i zobaczyć ich postęp
– wierzymy, ze każde dziecko ma talent . Dzięki obserwacji i staranie przemyślanemu otoczeniu i zajęciom dodatkowym prowadzonych przez najlepszych specjalistów, wiemy czym się wyróżnia każde z naszych dzieci.
– Przywiązujemy dużą wagę do otoczenia , w którym przebywają dzieci, ponieważ jego harmonijność i porządek pozytywnie wpływają na naszych wychowanków. Meble, zabawki będące wyposażeniem sali są wykonane z wysokiej jakości drewna i posiadają certyfikaty.
– Wdrażamy u dzieci dbałość o higienę i zdrowie, a także kształtujemy nawyki zdrowe odżywiania.
– Respektując potrzeby rozwojowe dziecka codziennie wychodzimy na dwór i obserwujemy przyrodę.
Wiek przedszkolny jest bardzo ważnym okresem w życiu każdego dziecka. Jest to czas konstruowania własnego „Ja”, tworzenia kontaktów z innymi ludźmi, budzenia się uczuć do innych ludzi. Dziecko w wieku przedszkolnym wymaga szczególnej troski, należy więc dbać o jego rozwój i budować fundament do późniejszej nauki szkolnej.
Dzieci w tym wieku łatwo poddają się działaniom wspomagającym ich rozwój. Każde dziecko rodzi się wszechstronnie uzdolnione, z pełną możliwością rozwoju we wszystkich kierunkach, potencjalną inteligencją, zadatkami na rozwijanie twórczości oraz talentem społecznym.
Trzeba zatem stworzyć mu możliwość maksymalnego rozwoju.
To my – dorośli, rodzice i nauczyciele, powinniśmy odgrywać znaczącą rolę w zapewnieniu im pełnej samorealizacji. Pomagając dziecku w drodze do wspaniałej przyszłości, wzbogacamy nie tylko świat dziecka, ale także swój własny.
W Krainie Malucha wykorzystujemy również nowatorskie metody i formy pracy zapewniające wychowankom osiągnięcie sukcesów rozwojowych w atrakcyjny, twórczy i aktywny sposób.
Nowatorskie metody pracy z dzieckiem wykorzystywane w pracy z podopiecznymi :
– Metoda ruchowej ekspresji twórczej R.Labana ( metoda gimnastyki twórczej )
– Metoda C. Orffa ( wyzwolenie u dzieci tendencji do samoekspresji i rozwijania inwencji twórczej)
– Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne ( wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka i terapia zaburzeń rozwoju, doświadczenie ruchu, kontaktu emocjonalnego, fizycznego, społecznego, poznanie własnego ciała)
– Metoda Kniessów ( kształtowanie i rozwój fizyczny dziecka poprzez ruch, muzykę, zastosowanie oryginalnych przyborów)
– Metoda E. Gruszczyk- Kolczyńskiej do nauki matematyki (Edukacja matematyczna metodą E. Gruszczyk – Kolczyńskiej sprzyja stymulowaniu uzdolnień matematycznych u dzieci a także dobrze przygotowuje je do nauki matematyki w szkole. Metoda sprzyja rozwojowi inteligencji operacyjnej dzieci, uodparnia je na sytuacje trudne i rozwija umiejętności matematyczne)
– Metoda Dobrego Startu Marty Bogdanowicz ( jednocześnie rozwijanie funkcji językowych, funkcji spostrzeżeniowych: wzrokowych, słuchowych, dotykowych, kinetycznych (czucie ruchu) i motorycznych oraz współdziałania między tymi funkcjami, czyli integracji percepcyjno- motorycznej)
– Pedagogika zabawy „Klanza” ( Głównymi celami pedagogiki zabawy są: harmonijny i wszechstronny rozwój dziecka, pomoc w odkrywaniu najlepszych cech dziecka. Pedagogika ta włącza do nauczania i wychowania metody kreatywne, aktywizujące, pobudzające emocje i wyobraźnię z przełożeniem ich na takie sytuacje, w których uczestnik grupy może bez lęku rozwijać swoje najlepsze strony)
– Metoda twórczego myślenia J. Osborne „Burza mózgów”
– Techniki parateatralne: drama, pantomima, teatrzyk kukiełkowy, pacynkowy, zabawy paluszkowe
– Zabawy badawcze, doświadczania, obserwacje przyrodnicze
– Metoda Edwarda de Bono
– Zabawy i ćwiczenia relaksacyjne
Dobór metod zależy od indywidualnych możliwości dzieci oraz od tego, jakie umiejętności zaplanowaliśmy kształcić w danej chwili. Zatem najlepszymi metodami są te, które aktywizują i motywują dziecko oraz umożliwiają praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy.
Sale Krainy Malucha podzielone są na strefy w zależności od kącików tematycznych u obejmują :
1. Kącik Montessori
2. Kącik Sportowy – wyposażony w sprzęt sportowy i aktywności fizycznych dzieci.
3. Kącik Przyrodniczy – wyposażony w modułowe donice przygotowane do hodowli i pielęgnacji spersonalizowanych roślinek dla każdego dziecka.
4. Kącik Czytelniczy – wyposażony w kanapy , siedziska , szafy i przegrody na ciekawe pozycje do czytania dla najmłodszych .
5. Kącik Muzyczny- wyposażony w asortyment do inwencji twórczej taki jak klasyczne skrzypce , gitarę, dzwoneczki, ukulele, talerze mosiężne , flet klasyczny, tamburyn drewniany, janczary, marakasy, trójkąt muzyczny